Jesteś tutaj: finansmarket.com.pl > Ekonomia > Koszty przymusu szkolnego

Bankomaty dodatkowo płatne

Okazuje się, że w niedalekim czasie może wejść w życie możliwość pobierania przez właścicieli bankomatów surcharge, czyli dodatkowej prowizji za korzystanie z jego urządzeń. Taka decyzja spowoduje chaos na rynku, a klienci nie będą wiedzieli, czy i ile zapłacą za korzystanie z bankomatów, więc większość z nich na pewno uda się do banków, by tam wypłacać gotówkę.

Najwięcej stracą na tym banki, które nie mają swoich własnych sieci takich urządzeń. Więc środowisko bankowe zdecydowanie opowiada się przeciwko wprowadzeniu możliwości pobierania takiej prowizji. Surcharge również uderzy w konsumentów, którzy będą szukali bankomatów swojego banku, i by wypłacać większe kwoty pieniężne. Takie czynności doprowadzą do większego korzystania z gotówki oraz zmniejszenia się  obrotów bezgotówkowych. Na tym drugim przede wszystkim zależy bankom, więc mogą stracić bardzo dużo.

Innego zdania są operatorzy banków, którzy domagają się wprowadzenia surcharge. Twierdzą oni, że dzięki tej opłacie będą mogli postawić bankomaty tam, gdzie ich teraz nie ma, bo się nie opłaca ich tam stawiać. Nowelizacja ustawy o usługach płatniczych ma regulować m.in. wysokość prowizji, jaką właściciele sklepów odprowadzają do banków za transakcje kartami płatniczymi. Zakładany jest również projekt, który będzie umożliwiał właścicielom sklepów wybieranie, które karty będą akceptować, a które nie. Chodzi w tym o to by kupujący nie musieli płacić kartami, które będą da nich drogie w obsłudze.

Zostaw odpowiedź

Musisz być zalogowany żeby zostawić komentarz.