Jesteś tutaj: zmianywpodatkach.com.pl > Giełda > Niewielkie wzrosty na Wall Street

Polak żyjący w nędzy

Bieda niejedno ma imię. Stąd też mierzy się ją na różne sposoby. Polak żyjący w nędzy Obraz ubóstwa w Polsce określa się na podstawie dochodów gospodarstw domowych, warunkach ich życia oraz radzenia z własnym budżetem. W zeszłym roku według GUS znajdowało się ponad 2 mln gospodarstw domowych, żyjących poniżej granicy ubóstwa. W tym roku będzie ich jeszcze więcej.

Za biedę uznano te gospodarstwa, których dochód był na poziomie 60 procent mediany dochodu ekwiwalentnego. W zeszłym roku granica dla gospodarstwa jednoosobowego wynosiła około 887 złoty, a dla gospodarstwa domowego złożonego z dwóch dorosłych osób i dwojga dzieci do 14 roku życia – 1863 złote. Z badań GUS wynika, że w 2011 roku było aż 15 procent takich gospodarstw (ponad 2 mln). Co ciekawe, to najbardziej dotykanymi gospodarstwami były rodziny z niskim poziomem wykształcenia. Polak żyjący w nędzy Bieda najbardziej omijała te gospodarstwa, w który głowa rodziny była po studiach. Z niskich dochodów dotykane są często rodziny wielodzietne i niepełne, a coraz częściej bieda dotyka gospodarstwa domowe osób młodych niż emerytów.

Również gospodarstwa, które nie radzą sobie z własnym budżetem, które mają zaległości w opłatach czynszowych, elektryczności czy w spłatach kredytów są uznawane za biedne. GUS ustalił, że gospodarstw, które nie potrafią związać końca z końce, którym nie wystarcza na podstawowe potrzeby jest 16 procent (ponad 2,1 mln). Polak żyjący w nędzy Natomiast znacznie mniej jest gospodarstw zagrożonych ubóstwem ze względu na złe warunki życia, bo tylko 13,5 procent (1,8 mln). A perspektywy nie są dobre, ponieważ biedy będzie przybywać.

Zostaw odpowiedź

Musisz być zalogowany żeby zostawić komentarz.