Faktury ulepszone
Już pod koniec 2012 roku wiemy więcej o planowanych modyfikacjach w przepisach dotyczących fakturowania. Wszelkie zmiany mają służyć w ułatwieniu wystawiania faktur i dostosowanie naszego prawa do wymogów Unii Europejskiej. Za wprowadzeniem tych zmian stoją dwa organy – Ministerstwo Finansów oraz Ministerstwo Gospodarki.
Do tej pory faktury uproszczone stosowane były do dokumentowania dostaw towarów i świadczonych usług ale poza Polską. Natomiast od 2013 roku będzie można je wystawić tylko do kwoty 450 złoty lub 100 euro, a wystawca nie będzie potrzebował wszystkich danych adresowych nabywcy, wystarczy tylko NIP. r Nie będzie również konieczności zamieszczania na dokumencie: miary, zakresu świadczonych usług, stawki podatku, ceny jednostkowej, ilości towarów oraz wartości sprzedaży netto. Jedyne co będzie potrzebne to tylko dane do określenia kwoty podatku. Faktury uproszczone na pewno znajdą zastosowanie w restauracjach, hotelach czy na stacjach benzynowych, gdzie sprzedawca nie ma w systemie danych odbiorcy, a chce szybko wystawić dokument. Trzeba pamiętać jednak, że korzystanie z tego rodzaju faktur będzie dobrowolne.
Następne zmiany nastąpią w wystawianiu faktur elektronicznych. Do tej pory kupujący musiał dać zgodę wystawcy na otrzymanie takiej faktury, teraz to się zmieni i nie będzie ona potrzebna. Jeśli jednak odbiorca nie będzie chciał otrzymywać elektronicznych faktur, to powinien zgłosić formalny sprzeciw. Ministerstwo Finansów zakłada również zmianę dotyczącą autentycznością pochodzenia treści faktur. Tyczy się to nie tylko faktury elektronicznej ale również papierkowej. Mają je zapewnić „dowolne kontrole biznesowe”.