Jesteś tutaj: finansmarket.com.pl > Finanse > Obniżenie podatków

Nie daj się nabrać

Od poniedziałku 26 listopada miejsce ma akcja, której celem jest zwracanie uwagi na ryzyko zawierania przez nich umów finansowych. Kampania społeczna, której nazwa brzmi „Nie daj się nabrać. Sprawdź, zanim podpiszesz.”, ma przede wszystkim pokazać, że zawierane krótkoterminowe pożyczki czy inne usługi finansowe, mogą nas sprowadzić na same dno.

Tą akcję społeczną współorganizują: Bankowy Fundusz, Gwarancyjny, Komisja Nadzoru Finansowego, Ministerstwo Finansów, Ministerstwo Sprawiedliwości, Narodowy Bank Polski, Policja oraz Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Dzięki tej akcji, obywatele zdadzą sobie sprawę, z jakie mogą płynąć zagrożenia z zawierania umów pożyczkowych. Kiedy zdobędą właściwą wiedze, to bez problemu będą dokonywać rzetelnej oceny danej oferty. Niestety klienci firm, które oferują przeróżne pożyczki są często nieświadomi tego, że rzeczywiste oprocentowanie jest dużo większe. Ulegnie pokusie zdobycia „ szybkiej gotówki”, może pociągnąć za sobą duże konsekwencje, np. utratę dorobku całego życia. Data kampanii nie jest przypadkowa, ponieważ w okresie przed świątecznym, każdy spotyka się z zwiększonymi reklamami zachęcającymi do brania pożyczek.

Akcję wspierają również media, a do szkół zostaną wprowadzone specjalnie przygotowane scenariusze, dotyczące problematyki poruszanej w tej akcji. Istnieje również specjalna strona internetowa, na której każdy znajdzie wskazówki. Na tej stronie przedstawiona jest przykładowa sytuacja Pani Krystyny, która na święta chciała pożyczyć 4 000 zł. Po ośmiu dniach od udzielonej pożyczki, wysokość zadłużenia wzrosła do 5094 zł. To jedna czwarta całej pożyczki. W taki właśnie sposób, firmy pożyczkowe zarabiają pieniądze na naiwnych ludziach. Warto zapoznać się z czterema zasadami bezpiecznej pożyczki. Po pierwsze warto sprawdzić wiarygodność firmy. Drugą rzeczą jest policzenie całkowitych koszów pożyczki. Kolejnym krokiem będzie dokładne przeczytanie umowy. A na sam koniec jeśli nie rozumiemy umowy to jej nie podpisujemy.

Zostaw odpowiedź

Musisz być zalogowany żeby zostawić komentarz.