Jesteś tutaj: zmianywpodatkach.com.pl > Konta bankowe > Konto Aktywni 50+

Analiza ekonomiczna

Analiza to sposób postępowania naukowego a jej celem jest zbadanie struktury całości i powiązań między elementami składowymi, oraz ocena stanu wewnętrznego, jak i ocena pozycji zewnętrznej. Analiza ekonomiczna Rzeczą analizy jest stworzenie takiego środka badawczego, który umożliwi szybkie wyciągniecie właściwych wniosków. Ważne jest, by przedstawione dane w analizie dało się łatwo odczytać i bez problemów ocenić.

Oczywiście analiza pełni funkcje, których jest aż pięć. Pierwszą jest funkcja poznawcza, drugą informacyjna, następną kontrolna (nie mylić z kontrolą!) i kolejnymi oceniająca oraz decyzyjna. Analizy mogą mieć zakres i treści całościowe lub cząstkowe, występujące okresowo lub doraźnie. Podmiot wykonujący, może być wewnętrzny a także zewnętrzny. Analiza ekonomiczna Analizy mogą być przedstawione liczbami (szeregi, tablice), opisem oraz grafiką.

Żeby analiza była prawidłowo przeprowadzona, trzeba pamiętać o kilku zasadach jej sporządzania. Przede wszystkim musi być obiektywizm, wiarygodność oraz aktualność. Kolejnymi zasadami są istotność, zwięzłość i przejrzystość oraz kompleksowość. Pamiętać trzeba, że każde źródło danych potrzebnych do analizy kosztuje, jak nie bezpośrednio to pośrednio, chociażby czas, który trzeba poświęcić na wyszukanie informacji. W ekonomi możemy spotkać różne rodzaje narzędzi analizy ekonomicznej. Analiza ekonomiczna Pierwszym rodzajem jest metoda naukowa (inaczej prawa ekonomiczne). Drugi to modele ekonomiczne lub kategorie ekonomiczne. Trzecim rodzajem natomiast jest wizualizacja szeregów czasowych danych.

Zostaw odpowiedź

Musisz być zalogowany żeby zostawić komentarz.