Jesteś tutaj: finansmarket.com.pl > Kredyty > Promesa kredytowa

Stopy procentowe w dół

Marek Belka informuje inwestorów, by Ci przygotowali się na łagodzenie polityki gospodarczej i zapewnia, że na najbliższym spotkaniu Rady Polityki Pieniężnej będzie rozmawiać o obniżce stóp procentowych.
Dyskusja będzie o tym, kiedy i w jakiej skali należy dostosować politykę pieniężną do warunków makroekonomicznych. Prezes Narodowego Banku Polskiego powiedział, że realna stopa procentowa w naszym kraju wynosi 1 procent. Jeśli chodzi o porównanie z sytuacją w innych państwach, to bardzo wysoki poziom. W Polsce inflacja jest w dalszym ciągu uporczywie wysoka, twierdzi prezes NBP. Belka natomiast podkreśla, że inflacja powinna spaść do około 2,5 procent w połowie 2013 roku i zapewnił, że większość prognoz banku centralnego na to wskazuje.
Brak optymizmu może nawet doprowadzić do osiągnięcia tych 2,5 procent wcześniej niż jest to przewidywane. Oznaczałoby to, że gospodarka hamuje jeszcze ostrzej niż jest to przewidywane. Dla banku centralnego najważniejsza jest inflacja, ale jeśli widać zdecydowane spowalnianie koniunktury i brak wewnętrznej presji inflacyjnej, to wtedy trzeba zacząć się martwić o stan gospodarki.

Zostaw odpowiedź

Musisz być zalogowany żeby zostawić komentarz.