Jesteś tutaj: zmianywpodatkach.com.pl > Ekonomia > Koszty przymusu szkolnego

Metody badawcze ekonomii

W ekonomii możemy wyróżnić trzy metody badawcze. Metody badawcze ekonomii Pierwszą z nich jest metoda systemowa, która dotyczy rozwiązania danego problemy w ujęciu całościowym, podejście systemowe narzuca konieczność uwzględnienia wszystkich aspektów. Dzięki tej metodzie możemy spojrzeć na badane zagadnienie z różnych stron.

Drugą metodą jest metoda rozwoju, a jej istotę stanowi istnienie wewnętrznych przeciwieństw w każdym zjawisku czy procesie w społeczeństwie lub w przyrodzie.

Metody badawcze ekonomii Trzecią i zarazem ostatnią metodą badawczą jest metoda poznawcza, a jej istotę można sprowadzić do analizy obejmującej trzy etapy. Pierwszy etapem jest abstrakcja, która jest myślowym wyodrębnieniem istotnych zmian, które się stale powtarzają i zachodzą stałe relacje między nimi. Na podstawie obserwacji rzeczywistości bierzemy pod uwagę  to, co jest wspólne, a wykluczamy przypadkowe zjawiska, czyli abstrahujemy od ubocznych zjawisk. Drugim etapem jest stopniowa konkretyzacja w której uwzględnia w analizie mniej ważne cechy zjawisk, czyli dochodzenie od szczegółu do ogółu. Metody badawcze ekonomii Trzecim i ostatnim etapem jest weryfikacja, czyli sprawdzenie i porównanie rezultatów otrzymanych z rzeczywistością.

Zostaw odpowiedź

Musisz być zalogowany żeby zostawić komentarz.