Jesteś tutaj: finansmarket.com.pl > Konta bankowe > Konto VIP

Kobiety będą mieć drożej

Kobiety zapłacą więcej za ubezpieczenia, taki niemiły świąteczny prezent szykują parlamentarzyści dla Pań, możliwe, że nawet przed świętami. Wykupowane polisy ubezpieczeniowe przez Polki będą droższe. Podwyżki dotyczyć będą jedynie nowych umów, a nie tych, które już są zawarte.

Podwyżka cen polis, to nie wymysł naszych polityków, tylko wymóg unijnego Trybunału Sprawiedliwości, który wchodzi w życie trzy dni przed świętami Bożego Narodzenia. Wyrok z 1 marca 2011 roku zakazuje różnicowanie składek ze względu na płeć. Przepisy, które wejdą w życie 21 grudnia, dają ubezpieczycielom możliwości różnicowania r składek na podstawie danych statystycznych, lecz nie mogą one dotyczyć różnicowania ze względu na ciążę i macierzyństwo. Każdy zakład będzie sam wyceniał podwyżkę więc trudno powiedzieć, jakie będą różnice cenowe. Zdarzały się jednak przypadki, w których można było te różnice liczyć w setkach. Trzeba także pamiętać o tym, że wprowadzenie nowej ustawy, wiąże się również z poniesieniem kosztów przez zakłady ubezpieczeniowe.

Ze względu na wyrok Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości kobiety nie będą mogły już liczyć na atrakcyjne ceny ubezpieczeń samochodów. Kobiety zapłacą wyższe stawki, mimo, że powodują mniej wypadków i żyją dłużej od mężczyzn. Dla porównania Panie w roku 2011 spowodowały około 49 tysięcy wypadków, przy 180 tysiącach spowodowanych przez Panów. Kobiety żyją średnio 80 lat, a Panowie o 9 lat mniej. Dotyczy to również ubezpieczeń na życie. Do 21 grudnia Panie płacą mniej niż Panowie, bo żyją dłużej i nie niosą dużego ryzyka dla zakładu. Jednak po tej dacie wszyscy będą równi. Natomiast jeśli chodzi o inne ubezpieczenia na przykład ubezpieczenia turystyczne, to nie ma różnicy czy wykupi ją mężczyzna czy kobieta. Więc zmiany nie będą miały w praktyce wpływu na inne rodzaje ubezpieczeń, gdzie i tak nie ma zastosowania kryterium płci. Różnicy także nie będzie co do ubezpieczeń mieszkaniowych. Ryzyko pożaru czy włamania jest takie samo niezależnie od płci.

Zostaw odpowiedź

Musisz być zalogowany żeby zostawić komentarz.