Jesteś tutaj: finansmarket.com.pl > Gospodarka > Kredyt konsolidacyjny

Inwestorzy czekają na impuls

Warszawska giełda rozpoczęła poniedziałkową sesję od niewielkich spadków. Jej najważniejsze indeksy szybko wyszły jednak na plus, choć wzrosty i obroty nie były zbyt imponujące. Na koniec dnia WIG20 zyskiwał 0,5 proc., a WIG rósł o 0,4 proc. Wzrosty zawdzięczamy przede wszystkim największym spółkom. Indeks mWIG40 wzrósł bowiem nieznacznie, a sWIG80 nawet spadł. W gronie największych i najbardziej płynnych spółek z warszawskiej giełdy szczególnie pozytywnie wyróżniły się akcje Bogdanki, które zyskały 4,1 proc. O 3,6 proc. wzrósł zaś kurs Tauronu. Rosły też notowania KGHM po tym, jak dobre wyniki pokazał KGHM International. s Inwestorzy pozytywnie zareagowali też na wyniki PGNiG, które miało 66,1 mln zł skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostko dominującej, podczas gdy analitycy spodziewali się straty. Najmocniej przecenione zostały akcje Boryszewa i Kernela. Taniały też akcje PKO BP. Wyniki banku okazały się co prawda zgodne z prognozami analityków. Eksperci zwrócili jednak uwagę na wyższe koszty ryzyka banku.

Warszawa wyróżniła się na tle innych parkietów Starego Kontynentu. Tam również brakowało jednak zdecydowania. Niemiecki DAX zyskał 0,1 proc., o 0,4 proc. zniżkował francuski CAC40, a 0,3 proc. stracił brytyjski FTSE250. Inwestorzy czekają na impuls, który wywołałby bardziej zdecydowany ruch indeksów. Ich oczy zwrócone są przede wszystkim w stronę Stanów Zjednoczonych Ameryki. Po zwycięstwie Baracka Obamy w wyborach prezydenckich rynki oczekują informacji o tym, w jaki sposób rozwiązana zostanie kwestia tzw. klifu fiskalnego. Prezydent USA zaprosił najważniejszych przywódców Kongresu na spotkanie w tej sprawie. Z jednej strony działania są potrzebne ze względu na sytuację finansów publicznych USA. Z drugiej mogą jednak wprowadzić gospodarkę w recesję.

Pewnych sygnałów dostarczyć też mogą dane makroekonomiczne, które zostaną opublikowane w tym tygodniu. W wypadku USA poznamy m. in. wyniki sprzedaży detalicznej, produkcji przemysłowej i inflację konsumencką w październiku oraz tygodniową liczbę wniosków o zasiłek dla bezrobotnych.

Zostaw odpowiedź

Musisz być zalogowany żeby zostawić komentarz.