Gospodarka naturalna a gospodarka towarowa
Zanim przejdziemy do wgłębienia tego tematu, to warto już na początku wiedzieć czym się różni gospodarka naturalna od towarowej. Tak więc ta pierwsza, czyli gospodarka naturalna wytwarza dobra na własne potrzeby, a gospodarka towarowa by je sprzedawać.
W gospodarce naturalnej nie występuje ani wymiana, ani rynek. Producent w tym rodzaju gospodarki wytwarza dobra tylko na potrzeby własne lub swojej rodziny, więc jest zarówno producentem jak i konsumentem. Z gospodarką naturalną ciężko jest się spotkać w dzisiejszych czasach, występowała ona raczej w czasach niewolniczych. Aktualnie człowiek woli kupować czyjeś produkty, niż samemu je produkować, choć znajdziemy przykłady gospodarki naturalnej, chociażby zakłady rzemieślnicze czy gospodarstwa rolne. Ale i w tych gospodarstwach znaczna część produkcji ma charakter towarowy, czyli przetwarzana jest na sprzedaż.
Druga gospodarka towarowa, to taki typ gospodarki, w którym producent wytwarza produkty w celu ich sprzedaży. Produkcja towarowa związana była z rozwojem społecznego podziału pracy oraz wyodrębnieniem samodzielnych producentów. Rozwój wiąże się z udoskonaleniem narzędzi oraz metod pracy. Na początku wymiany polegały na wymianie towaru na towar, dopiero z czasem upowszechniła się forma wymiany, zwana formą pieniężną. W tej gospodarce przedmiotem wymiany staje się towar, czyli wszystkie dobra konsumpcyjne, produkcyjne oraz usługi.