Jesteś tutaj: zmianywpodatkach.com.pl > Gospodarka > Reklama dźwignią handlu

Gospodarka naturalna a gospodarka towarowa

Zanim przejdziemy do wgłębienia tego tematu, to warto już na początku wiedzieć czym się różni gospodarka naturalna od towarowej. Gospodarka naturalna a gospodarka towarowa Tak więc ta pierwsza, czyli gospodarka naturalna wytwarza dobra na własne potrzeby, a gospodarka towarowa by je sprzedawać.

W gospodarce naturalnej nie występuje ani wymiana, ani rynek. Producent w tym rodzaju gospodarki wytwarza dobra tylko na potrzeby własne lub swojej rodziny, więc jest zarówno producentem jak i konsumentem. Gospodarka naturalna a gospodarka towarowa Z gospodarką naturalną ciężko jest się spotkać w dzisiejszych czasach, występowała ona raczej w czasach niewolniczych. Aktualnie człowiek woli kupować czyjeś produkty, niż samemu je produkować, choć znajdziemy przykłady gospodarki naturalnej, chociażby zakłady rzemieślnicze czy gospodarstwa rolne. Ale i w tych gospodarstwach znaczna część produkcji ma charakter towarowy, czyli przetwarzana jest na sprzedaż.

Druga gospodarka towarowa, to taki typ gospodarki, w którym producent wytwarza produkty w  celu ich sprzedaży. Produkcja towarowa związana była z rozwojem społecznego podziału pracy oraz wyodrębnieniem samodzielnych producentów. Rozwój wiąże się z udoskonaleniem narzędzi oraz metod pracy. Gospodarka naturalna a gospodarka towarowa Na początku wymiany polegały na wymianie towaru na towar, dopiero z czasem upowszechniła się forma wymiany, zwana formą pieniężną.  W tej gospodarce przedmiotem wymiany staje się towar, czyli wszystkie dobra konsumpcyjne, produkcyjne oraz usługi.

Zostaw odpowiedź

Musisz być zalogowany żeby zostawić komentarz.