Jesteś tutaj: finansmarket.com.pl > Finanse > Dlaczego konta dla młodych są darmowe?

Fatalne wyniki PKB

Gospodarka ciągle hamuje. Po całkiem niezłym początku roku coraz bardziej słabnie nasz kraj. W ostatnim kwartale 2012 roku wzrost PKB wynosić będzie jeden procent i utrzyma się na takim poziomie do pierwszego kwartału 2013 roku. W latach 2013 – 2018 PKB w Polsce wyniesie 1,9 procenta, a w latach 2019 – 2025 1,5 procenta. W wariancie pesymistycznym wyniesie tylko jeden procent rocznie, a w optymistycznym – 3,7 i 2,0 procent.

Analitycy wyjaśniają, że niższy odczyt PKB w trzecim kwartale bieżącego roku, oznacza, że w ujęciu corocznym gospodarka będzie wzrastać o 2,1 procent, wobec 2,3 zakładanych. t Prognoza wzrostu PKB w 2013 roku przewidywana jest na poziom 1,6 procent. Z początkiem grudnia przewidziano obniżki podstawowych stóp procentowych o 25 pb.

Według głównego ekonomisty Invest-banku, w minionym kwartale produkt krajowy brutto wzrósł o 1,4 procent, w drugim kwartale zanotowano wzrost o 2,3 procent. Innego zdania byli jednak ekonomiści HBSC. Oceniali oni, że PKB wzrósł w trzecim kwartale o 2,2 procent. Efekt tego jest taki, że popyt krajowy spadł o 0,7 procent, a gospodarkę do przodu ciągnąć musiał handel zagraniczny.   Nie widzę niczego, co obecnie mogłoby proces spadku dynamiki PKB zatrzymać. Na koniec roku będziemy mieć do czynienia z zerowym wzrostem PKB.

Zostaw odpowiedź

Musisz być zalogowany żeby zostawić komentarz.