Jesteś tutaj: finansmarket.com.pl > Kredyty > Punkty payback

Euromark na dnie

Euromark to brytyjska spółka handlująca odzieżą i sprzętem turystycznym: namiotami, śpiworami czy też plecakami. Założona przez himalaistów Artura Hajzera, Janusza Majera oraz Ryszarda Wareckiego firma ADD szybko się rozwijała, a produkty Alpinusa, zdobywały uznanie. Niestety w 2004 roku firmę dotknęły problemy finansowe i zbankrutowali. Markę Alpinusa odkupił w 2006 roku Euromark, pojawiając się na giełdzie.

Niestety od początku tego roku kurs Euromarku zaczął gwałtownie spadać. Jeszcze w kwietniu za akcje firmy płacono 2 zł, a teraz już kosztują 10 groszy. W ciągu ośmiu miesięcy wartość rynkowa Euromarku zmalała z 25,5 mln zł do 1,2 mln zł. c Euromark skupiał się na projektowaniu i dystrybucji towarów, zlecając produkcję innym firmom. Kiedyś to się opłacało,, rosły obroty, choć zyski za duże nie były. Przyczyn spadku akcji było kilka. Pierwsza z nich to spadek sprzedaży, a przez brak zbytu firma zaczęła mieć problemy z płynnością finansową.

W październiku umowę kredytową wypowiedział BNP Paribas, a BRE Bank uniemożliwił wykorzystywanie kredytu. Euromark miał spłacić Banowi Millenium 3,6 mln zł., ale tego nie zrobił  i bank wypowiedział umowę. Do końca roku mają spłacić Millenium kredyty o łącznej sumie 14,36 mln zł. Po zakończeniu sesji giełdowej, 28 listopada zarząd poinformował, że złoży wniosek o upadłość. Nie wiadomo tylko czy będzie to upadłość układowa czy likwidacyjna. Kredyty to jednak nie jedyne problemy, jakie firma ma z bankami. Firma nadal spłaca raty za zakup marki Alpinus, którą przejęła w 2004 roku. W tym samym dniu, kiedy Euromark złożył wniosek o upadłość, poinformował o sprzedaży należących do niego znaków towarowych takich jak: Campus, Khyam, Panet Outdoor i Wynnster. Ich wartość ustalono na 450 tysięcy funtów.

Zostaw odpowiedź

Musisz być zalogowany żeby zostawić komentarz.